Τα παραμύθια του Γ1

Στην ώρα της Φιλαναγνωσίας το σχολικό έτος 2012-13 οι μαθητές του Γ'1 ξεκινήσαμε με τη δασκάλα μας το παραμύθι ??Η Πρασινοσκουφίτσα και το φλεγόμενο δάσος?? μια ιστορία περιβαλλοντικού περιεχομένου. Προσεγγίσαμε το βιβλίο μέσα από ποικίλες δημιουργικές δραστηριότητες που είχαν ως στόχο την καλύτερη κατανόηση του περιεχομένου, τον προβληματισμό και την ελεύθερη έκφραση των μαθητών.

• Τέθηκαν ερωτήματα και τα παιδιά προβληματίστηκαν σχετικά με τις αιτίες που προκαλούν τις πυρκαγιές στα δάση.
  • Σχολιάσαμε τα αποτελέσματα από αυτή την καταστροφή καθώς επίσης και τη στάση των ανθρώπων απέναντι στο περιβάλλον και την προστασία του.
  • Τα παιδιά έγραψαν τα δικά τους παραμύθια αλλάζοντας την ηρωίδα, παραμύθια που σχετίζονται με την αιτία που προκάλεσε τη φωτιά.

Στη συνέχεια κλήθηκαν να δώσουν ένα  δικό τους τέλος στην ιστορία που προαναφέραμε.

Τέλος δραματοποιήσαμε την ιστορία μας και γράψαμε όλοι μαζί το δικό μας παραμύθι με αντίστοιχο περιεχόμενο, ?? Τη Γιορτή της Άνοιξης?? .