Αρχή Υποδομή Εργαστήριο πληροφορικής

Εργαστήριο πληροφορικής

Το σχολείο μας διαθέτει δύο εργαστηρία πληροφορικής: το "σταθερό" και το "φορητό". Το σταθερό εργαστηρίο φιλοξενείται σε μια αίθουσα στον πρώτο όροφο του κτιρίου και είναι εξοπλισμένο με 9 υπολογιστές πρόσφατης τεχνολογίας με επίπεδες οθόνες, οι οποίοι είναι εφοδιασμένοι με τις απαιτούμενες εφαρμογές αυτοματισμού γραφείου, εκπαιδευτικό λογισμικό και λοιπά ηλεκτρονικά εργαλεία έκφρασης και δημιουργίας. Το εργαστήριο συνδέεται στο Διαδίκτυο μέσω μισθωμένης γραμμής του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου που εξσφαλίζει την απαραίτητη ασφάλεια και προστασία κατά την εκτέλεση εργασιών στο Διαδίκτυο.

Το φορητό εργαστήριο αποτελείται από 10 φορητούς υπολογιστές φυλασσόμενους σε ειδικό μεταφερόμενο ερμάριο, μέσω του οποίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν στις υπόλοιπες αίθουσες διδασκαλίας είτε για τις ανάγκες του μαθήματος των ΤΠΕ είτε συμπληρωματικά στην παιδαγωγική διαδικασία άλλου γνωστικού αντικειμένου.