Κυκλοφοριακή Αγωγή

Οι μαθητές της Τρίτης τάξης στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας ασχολήθηκαν με το θέμα ??Κυκλοφορώ με ασφάλεια στη γειτονιά και στην πόλη??.

Εκπαιδευτικοί Στόχοι

α. Να αποκτήσουν την ικανότητα να κυκλοφορούν με ασφάλεια στον δρόμο, στη γειτονιά και στην πόλη.

β. Να εξοικειωθούν με τη σημασία βασικών σημάτων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

γ. Να κατανοήσουν ότι η τήρηση των κανόνων του Κ.Ο.Κ. συμβάλλει στη ρύθμιση της κυκλοφορίας των οχημάτων και των πεζών και ότι έτσι αποτρέπονται τα τροχαία ατυχήματα.

δ. Να προσδιορίσουν τις αιτίες των τροχαίων ατυχημάτων μέσα από τη συμπεριφορά των οδηγών.

• καταγραφή σημάτων στη γειτονιά
  • κατασκευή πινακίδων
  • φύλλα εργασίας
  • ζωγραφική, κατασκευές
  • παιχνίδι , ανάληψη ρόλων
  • επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής
  • οδηγίες και συμβουλές στους μαθητές της Α` Τάξης
  • δημιουργία αφίσας, δημιουργία μακέτας
  • παρουσίαση θεατρικής παράστασης από όλους τους μαθητές της Τρίτης τάξης

Δείτε φωτογραφίες από τις δραστηριότητές μας.

Απολογισμός

Οι στόχοι του προγράμματος επιτεύχθηκαν μέσα από τη συνεργασία των μαθητών, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά και με ενδιαφέρον σε όλες τις δραστηριότητες. Μέσα στην ομάδα ανέπτυξαν ιδιαίτερες σχέσεις μεταξύ τους και αναγνώρισαν τις ικανότητες των συμμαθητών τους μέσα από τη ζωγραφική, τις κατασκευές, το τραγούδι και τη δραματοποίηση.