Ο Ecoman σε νέες περιπέτειες

Ο Ecoman σε νέες περιπέτειες είναι μια εργασία που παρουσιάστηκε στο 5ο Μαθητικό Προσυνέδριο Πληροφορικής Δυτικής Θεσσαλονίκης και στη συνέχεια επιλέχθηκε να συμμετάσχει ως e-poster στα πλαίσια του 5ο Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδόνιας . Ο ECOMAN  είναι ένας φανταστικός ήρωας που είχε γεννηθεί την προηγούμενη σχολική χρονιά στα πλαίσια ενός περιβαλλοντικού προγράμματος, οπότε και είχε γίνει ιστορία και σκιτσογραφηθεί με μορφή κόμικ με την βοήθεια της δασκάλας της τάξης.
Η εργασία πραγματεύεται τη μετατροπή του παραδοσιακού αυτού κόμικ σε ψηφιακό με τη χρήση του προγράμματος δημιουργίας κόμικ ToonDoo που διατίθεται ελεύθερα για εκπαιδευτική χρήση στο Διαδίκτυο. Συντελεστές της εργασίας υπήρξε ομάδα μαθητών της Στ'2 τάξης του σχολείου μας.