Αρχή Σχολικό έτος 2012-2013 5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Η Μαρίζα και τα Πνευματικά Δικαιώματα

Η Μαρίζα και τα Πνευματικά Δικαιώματα

"Η Μαρίζα και τα Πνευματικά Δικαιώματα" παρουσιάστηκε στο 5ο Μαθητικό Προσυνέδριο Πληροφορικής Δυτικής Θεσσαλονίκης. Είναι μια εργασία που αναφέρεται στην ανάγκη προστασίας της πνευματικής εργασίας και των προϊόντων της από την άνευ αδείας του δημιουργού εκμετάλλευση και αξιοποίηση τους. Συντελεστές της εργασίας είναι ομάδα μαθητριών της Στ΄1 τάξης του σχολείου μας.
Στα πλαίσια της εργασίας τους οι μαθήτριες χρησιμοποίησαν την ιδέα ενός βίντεο που παρακολούθησαν στο Διαδίκτυο, της "Μαρίζας", για να υλοποιήσουν το δικό τους κόμικ με τη μορφή διαφανειών σε πρόγραμμα παρουσιάσεων, αφού πρώτα τους παραχωρήθηκαν τα δικαιώματα χρήσης από το δημιουργό του βίντεο.