Μαθαίνω να κυκλοφορώ στην πόλη

KykloforoMeAsfaleia

Τα τμήματα της Γ' τάξης διάλεξαν φέτος να δουλέψουν με την Κυκλοφοριακή Αγωγή. Ένα σημαντικό θέμα που αποτελεί ουσιαστικό κομμάτι της καθημερινότητας μας.

Εκπαιδευτικοί Στόχοι

Βασικοί εκπαιδευτικοί στόχοι που τέθηκαν είναι οι παρακάτω:

• Να μάθουν οι μαθητές να κυκλοφορούν σωστά και να αποφεύγουν τους κινδύνους στο δρόμο.
  • Να γνωρίσουν τη σημασία των σημάτων της τροχαίας και τους φωτεινούς σηματοδότες.
  • Να γνωρίσουν και να μάθουν να εφαρμόζουν τον Κ.Ο.Κ.
  • Να γνωρίσουν πως να κυκλοφορούν με τα ποδήλατα, τα αυτοκίνητα και τα λεωφορεία

Εκπαιδευτικές δράσεις

Στα πλαίσια της εργασίας, πραγματοποίηθηκε επίσκεψη στο σχολείο μας από εκπροσώπους της Δημοτικής Αστυνομίας του Δήμου Κορδελιού-Ευοσμού οι οποίοι ενημέρωσαν τους μαθητές τι πρέπει να προσέχουν για να κυκλοφορούν με ασφάλεια στο δρόμο και πώς πρέπει να εφαρμόζουν τους κανόνες του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ώστε να αντιμετωπίζουν κάθε πιθανό κίνδυνο. Παράλληλα σε συνεργασία με τους δημοτικούς αστυνόμους οργανώθηκαν και βιωματικές ασκήσεις εξοικείωσης των μαθητών με τα σήματα της Τροχαίας.

kykl agogi1  kykl agogi2
kykl agogi3 kykl agogi4