Παιχνίδια της Αυλής

paixnidia aylis

Η παρούσα εργασία υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 1999-2000 στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης από τους μαθητές του Β'2 τμήματος και με υπεύθυνη του προγράμματος τη δασκάλα του σχολείου μας κ. Καμάρη Γεωργία .

Αφορμή για την επιλογή του θέματος της εργασίας υπήρξαν οι περιορισμένες διαστάσεις της σχολικής αυλής και οι συχνές διαμάχες μεταξύ των μαθητών για τη χρήση του χώρου αυτού. Σκοπός της εργασίας ήταν να προβληματιστούν οι μαθητές και να βρούν τρόπους δημιουργικής ενασχολήσης και παιχνίδια για το χρόνο των διαλειμμάτων, μαθαίνοντας μέσω αυτών να συνεργάζονται μεταξύ τους και να υπακούν σε κανόνες.

Η υλοποίηση της εργασίας έγινε με χρήση της μεθόδου Project. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε τρείς ομάδες και ανέλαβαν την έρευνα και συγκέντρωση υλικού σχετικού με το θέμα. Η πρώτη ομάδα κατέγραψε παιχνίδια που γνώριζαν οι ίδιοι μαθητές, η δεύτερη ομάδα παιχνίδια που έπαιζαν οι γονείς τους και η τρίτη ομάδα  παιχνίδια του παππού και της γιαγιάς.

Το αρχείο με τα αποτελέσματα της εργασίας σε μορφή pdf μπορεί να ανακτηθεί από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Παιχνίδια της αυλής