Αρχή Προηγούμενα Σχολικά Έτη Ζω κοντά στη φύση Ζω κοντά στη φύση, Ζω από τη φύση

Ζω κοντά στη φύση, Ζω από τη φύση

zo konta fisi

Η παρούσα εργασία υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2005-2006 από τους μαθητές της Γ'2 τάξης και με υπεύθυνη δασκάλα την κ. Μορέλου Ελένη, στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ και του Πανεπιστημίου Αιγαίου με θέμα τον "Αγροτουρισμό".

Αφορμή για την εργασία αποτέλεσε το ποίημα της Ελένης Χωρεάνθη "Το χωριό μου" από το βιβλίο της Γ' τάξης "Η Γλώσσα μου", το οποίο μας μιλά για την εγκατάλειψη των ορεινών κυρίως χωριών και για το φαινόμενο της αστυφιλίας

Στα πλαίσια του παραπάνω προγράμματος πραγματοποίησαμε τρεις επισκέψεις:

• στο ΚΠΕ Βερτίσκου - Οινοποιείο Μπαμπατζιμόπουλου
  • στο αγρόκτημα "Μηντσιούδη" στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης
  • στο κτήμα "Καζάκη" στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής

Το σύνθημά μας από αυτές τις επισκέψεις είναι "Ζώ κοντά στη φύση, ζώ από τη φύση - Αγαπώ τη φύση για όλα τα καλά που μας δίνει και την προστατεύω".

Η εργασία περιλαμβάνει

1. ένα φωτογραφικό λεύκωμα από τις επισκέψεις μας στη φύση,
  2. τις ζωγραφιές των παιδιών για τη φύση, όπως την είδαν και την ένιωσαν, και τη ζωή τους όπως θα ήθελαν να είναι κοντά σε αυτή
  3. τις χειρόγραφες εντυπώσεις των παιδιών από τις επισκέψεις, και
  4. "περιβολιών γεύσεις", παραδοσιακές συνταγές με αγνά υλικά από τη μητέρα φύση.

Ολόκληρη η εργασία σε μορφή pdf μπορεί να ανακτηθεί από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Αγροτουρισμός και περιβάλλον