Ολυμπιακοί Αγώνες

olympiakoi

Η παρούσα εργασία υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2002-2003 από τους μαθητές της B'1 τάξης στα πλαίσια της Ολυμπιακής Παιδείας με υπεύθυνη δασκάλα την κ. Καμάρη Γεωργία. Αφορμή για την εργασία υπήρξε η διοργάνωση στην Αθήνα των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 και η ανάγκη για γνωριμία των μαθητών με τα ιδεώδη και τη σημασία του ολυμπιακού πνεύματος.

Στην εργασία αυτή κάνουμε μια αναδρομή στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων κατά την αρχαιότητα και παρουσιάζουμε τους χώρους διεξαγωγής τους, τα αγωνίσματα και γνωστούς αρχαίους Ολυμπιονίκεις. Μετά από τη διακοπή τους κατά τη βυζαντινή περίοδο και με μια ανάπαυλα 16 αιώνων οι Ολυμπιακοί Αγώνες αναβιώνουν στην Αθήνα το 1896 κατόπιν ενεργειών του Γάλλου βαρώνου Πιερ Ντε Κουμπερτέν. Συγκρίνουμε τη διοργάνωση των πρώτων σύγχρονων Ο.Α. του 1896 με τους σημερινούς αγώνες και γνωρίζουμε Έλληνες Ολυμπιονίκες της εποχής μας. Η εργασία ολοκληρώνεται με την παρουσιάση του Ολυμπιακού Ύμνου και της Σημαίας καθώς και των μασκότ των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004, του Φοίβου και της Αθηνάς.

Ολόκληρη η εργασία σε μορφή pdf μπορεί να ανακτηθεί από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Ολυμπιακοί Αγώνες