Αρχή Προηγούμενα Σχολικά Έτη Γνωρίζω την πόλη μου Γνωρίζω την πόλη μου. Η διαχρονική εξέλιξη της Θεσσαλονίκης

Γνωρίζω την πόλη μου. Η διαχρονική εξέλιξη της Θεσσαλονίκης

thessaloniki old

Η παρούσα εργασία υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 1999-2000 στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης από τους μαθητές της Ε΄ τάξης και με υπεύθυνους δασκάλους του προγράμματος τους κ. Σπανό Παναγιώτη και κ. Καρακούτα Γεώργιο.

Η επιλογή του θέματος έγινε κατόπιν συζήτησης στο μάθημα της Γλώσσας, όπου οι μαθητές διατύπωσαν απορίες σχετικά με τα παλιά επαγγελμάτα και αναπτύχθηκε ο προβληματισμός για τη μορφή που είχε η Θεσσαλονίκη παλιότερα.

Σκοπός της εργασίας μας ήταν να αναδειχθούν οι αλλαγές που μπορεί να υποστεί μια κοινωνία στο χρόνο με παράδειγμα τη δική μας τοπική κοινωνία, καθώς επίσης να κατανοήσουν οι μαθητές και τους παράγοντες που επιφέρουν αυτές τις αλλάγες.

Ολόκληρη η εργασία σε μορφή pdf μπορεί να ανακτηθεί από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Γνωρίζω την πόλη μου μέσα στο χρόνο.Η διαχρονική εξέλιξη της Θεσσαλονίκης.