Τάξη Στ3 - Κλιματική αλλαγή - Φυσικές καταστροφές

Η κλιματική αλλαγή είναι μια από τις μεγαλύτερες απειλές που αντιμετωπίζει σήμερα η ανθρωπότητα. Οι περισσότεροι επιστήμονες συμφωνούν ότι ο πλανήτης θερμαίνεται γρηγορότερα από ποτέ λόγω της τεράστιας συσσώρευσης αερίων του θερμοκηπίου στην ατμόσφαιρα ως αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι η καθημερινή συμπεριφορά μας αφήνει ένα μόνιμο ίχνος, ένα αποτύπωμα. Έτσι, μέσω των ενεργειών και των επιλογών του, ο καθένας από εμάς μπορεί να φροντίσει ώστε το αποτύπωμά του να είναι πιο μικρό και άρα να συμβάλει στην αντιμετώπιση των αιτιών της κλιματικής αλλαγής .

Μέσα από αυτό το Εργαστήριο Δεξιοτήτων οι μαθητές/τριες του Στ΄3 κατάφεραν να συνδέσουν την κλιματική αλλαγή με τις καθημερινές τους συνήθειες (κατασπατάληση ενέργειας, πόρων) και να επιλέγουν τρόπους ζωής για την αντιμετώπισή της .

Έμαθαν να διακρίνουν το πιθανό από το επιθυμητό και να αναζητούν λύσεις για ένα καλύτερο μέλλον.

Μελέτησαν ζητήματα, που αφορούν στην κλιματική αλλαγή και έκαναν προβλέψεις για το μέλλον

Συνέδεσαν την ποδηλασία με την προστασία του περιβάλλοντος. Η άσκηση με το ποδήλατο έχει θετική επίδραση στη γενική υγεία και ευεξία του ανθρώπου. Ο ποδηλάτης αποκτά οικολογική συνείδηση και δεν επιβαρύνει το περιβάλλον με επιπλέον ρύπανση. Η περιήγηση με το ποδήλατο είναι μια δραστηριότητα, που δίνει τη δυνατότητα στον ποδηλάτη να ανακαλύψει τον περιβαλλοντικό και πολιτιστικό πλούτο μιας περιοχής με τον πιο ευχάριστο και οικολογικό τρόπο. Πιστεύουν ότι, αν χρησιμοποιούσαμε περισσότερο το ποδήλατο ως μέσο μεταφοράς θα είχαμε καλύτερες συνθήκες περιβάλλοντος, με την έννοια της μείωσης των ρύπων, καυσαερίων κλπ

Ας μη ξεχνάμε, ποδηλατώ σημαίνει -σέβομαι και προστατεύω – το περιβάλλον.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε ένα μικρό δείγμα από τις εργασίες των μαθητών :