Αρχή Δραστηριότητες Θεατρικές Επίσκεψη στον Αλλαντίν

Επίσκεψη στον Αλλαντίν

aladin minΟι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν ένα ηλιόλουστο πρωινό του Φεβρουαρίου το θέατρο Κολοσσαίον, όπου και παρακολούθησαν τη μουσικο-θεατρική παράσταση "ΑΛΑΝΤΙΝ", η οποία είναι βασισμένη στα παραμύθια της Ανατολής "Χίλιες και μια Νύχτες", σε σκηνοθεσία της γνωστής ηθοποιού Ταμίλλας Κουλίεβα.

Το έργο μιλά για την ανθρώπινη θέληση, την αιώνια μάχη του δίκαιου με το άδικο, την αγάπη και το μίσος. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Με την υπομονή και την επιμονή ο καθένας μπορεί να κερδίσει τους στόχους που έχει βάλει στη ζωή του, μπορεί να καταφέρει να αποκτήσει αυτό που πραγματικά επιθυμεί.

Ιπτάμενα χαλιά, παζάρια  της Ανατολής, σπηλιές γεμάτες  θησαυρούς, μαγικά λυχνάρια όλα ζωντάνεψαν  σε ένα από τα λίγα έργα της Παγκόσμιας λογοτεχνίας που έχουν συγκινήσει τόσο την ανθρώπινη φαντασία και έχει μείνει ανεξίτηλα στην μνήμη όλων. Ήταν μια θεατρική παράσταση γεμάτη περιπέτεια, μυστήριο, μαγεία, χιούμορ, ζωντανή μουσική, τραγούδι και χορό που μάγεψε και κέρδισε τις καρδιές όλων μας, μαθητών και δασκάλων!