Αρχή Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Ασφαλής Μέρα Διαδικτύου 2017

Ασφαλής Μέρα Διαδικτύου 2017

Την Τρίτη 7 Φεβρουάριου εορτάστηκε για 14η συνεχόμενη χρονιά η "Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου" (Safer Internet Day) σε πάνω από 160 χώρες στον κόσμο, ανάμεσά τους και η Ελλάδα. Η "Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου" διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Στα πλαίσια της "Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου" όλες οι τάξεις του σχολείου μας ενημερώθηκαν καθόλη την εβδομάδα κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) για τους κινδύνους αλλά και τους κανόνες ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου, παρακολουθώντας μια στοχευμένη παρουσίαση ανάλογα με την ηλικία των μαθητών-τριών.