Αρχή Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Συνάντηση με την ιστορία των Λαγυνών

Συνάντηση με την ιστορία των Λαγυνών

vrisiΟι μαθητές του ΣΤ2 του σχολείου μας με τον δάσκαλο τους κ. Σπανό Παναγιώτη και την κ. Κατσαβού Νικολέττα εκπαιδευτικό της Πληροφορικής επισκέφτηκαν το Δημοτικό Σχολείο Λαγυνών στα πλαίσια του δια-σχολικού προγράμματος με τίτλο "Οι Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην καθημερινή ζωή του σύγχρονου ανθρώπου". Αφού ξεναγήθηκαν στο χώρο του σχολείου μαζί με τους μαθητές του ΣΤ2 τμήματος του τοπικού  σχολείου και τους συνοδούς δασκάλους ξεκινήσανε μια διαδρομή στο παρελθόν και στη φύση.

Πρώτη στάση, η κεντρική βρύση του χωριού των Λαγυνών. Πηγή ζωής τα παλιότερα χρόνια, σημείο συνάντησης τα τωρινά. Μέσα από τα καλντερίμια του παλιού χωριού με ξεναγό την δασκάλα κ. Παπασυμεών Ελισάβετ μελετήσανε την αρχιτεκτονική των σπιτιών του χωριού καθώς επίσης και τις κοινωνικές σχέσεις που αναπτύσσονταν μεταξύ των κατοίκων παλιότερα.

Πήρανε τον ανήφορο για το εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής στο αλσύλλιο των Λαγυνών κάνοντας ενδιάμεσες στάσεις στη βρύση "Μπούλα" και στο ναό του Αγίου Αντωνίου. Η διαδρομή μέσα από το δάσος ήταν κάτι μοναδικό. Είχανε την ευκαιρία να μυρίσουνε τα μαγιάτικα λουλούδια και να ακούσουν τους ήχους της Άνοιξης. Ο προορισμός τους αντάμειψε μεlagadas μια μοναδική εικόνα, σχεδόν ζωγραφιά, τον κάμπο του Λαγκαδά και την λίμνη Κορώνεια. Ήταν τόσο ζωντανή η εικόνα, που σχεδόν την ακούγανε να τους "μιλάει" για την ιστορία και τις κοινωνικές και οικονομικές αλλαγές της περιοχής μέσα στο χρόνο.

Εκεί ψηλά ακούσανε τις καμπάνες του  Αγίου Αντωνίου να καλούν τους πιστούς στην εκκλησία. Όμως το κάλεσμα ήταν για αυτούς. Ήταν ο παπα-Παύλος που τους καλούσε για να τους ξεναγήσει σε έναν από τους πιο παλιούς ναούς της περιοχής που χρονολογείται από το 1848. Μπροστά στο Άγιο-Βήμα θαυμάσανε το τέμπλο και το μεγαλείο Θεού και ανθρώπου.

Καθώς η ώρα περνούσε, έφτασε η ώρα του παιχνιδιού. Οι μαθητές ξεχύθηκαν στο γήπεδο για να παίξουν και να κρατήσουν για πάντα στην μνήμη τους την συνάντηση αυτή.