Αρχή Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Επίσκεψη της Στ΄ τάξης του Δ.Σ. Λαγυνών

Επίσκεψη της Στ΄ τάξης του Δ.Σ. Λαγυνών

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Οι Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην καθημερινή ζωή του σύγχρονου ανθρώπου» που υλοποιεί το τμήμα Στ΄2 του σχολείου μας σε διασχολική συνεργασία με την Στ΄τάξη του Δημοτικού Σχ. Λαγυνών Θεσσαλονίκης, οι μαθητές του Δημοτικού Λαγυνών επισκέφτηκαν την Τρίτη 18 Φεβρουάριου το σχολείο μας και έτυχαν θερμής φιλοξενίας από τους μαθητές μας, οι οποίοι είχαν ετοιμάσει έναν πλούσιο μπουφέ με εδέσματα και χυμούς για να καλοσωρίσουν τους επισκέπτες τους.

Οι μαθητές των δύο τάξεων είχαν ήδη επικοινωνήσει ηλεκτρονικά μέσω της πλατφόρμας Skype και συγγράφουν συνεργατικά το ιστολόγιο "Η ΠΑΙ-ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΜΑΤΙΑ" (http://paidikimatia2014.blogspot.gr/) .  Thumbnail image

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με σκοπό την άμεση γνωριμία των δύο ομάδων των μαθητών και την εμπλοκή τους σε συνεργατικές δραστηριότητες (Παίζω Εγώ, Παίζεις Εσύ, Έλα να Παίξουμε Μαζί!). Ήταν μια σχολική μέρα εκτός της καθημερινής ρουτίνας την οποία όλοι οι μαθητές ευχαριστήθηκαν δεόντως, και πλέον αναμένουν με ανυπομονησία την επόμενη συνάντησή τους, η οποία ορίστηκε με επίσκεψη των μαθητών του σχολείου μας στο Δημοτικό των Λαγυνών.

Thumbnail image Thumbnail image

Οι μαθητές του Στ΄2 τραγουδούν στους επισκέπτες μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Λαγυνών με τη συνοδεία της μουσικού του σχολείου μας τραγούδι ενάντια της σχολικής βίας, τους στίχους του οποίου έγραψε μαθητής της τάξης και μελοποίησε η καθηγήτρια μουσικής.