Αρχή Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εκπαιδευτική Ρομποτική

Εκπαιδευτική Ρομποτική

Οι μαθητές της Ε'1 τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ημερίδα που διοργάνωσε  η Διεύθυνση Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης και η Ιερά Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως με τίτλο

"Ημερίδα ενημέρωσης από μαθητές σε μαθητές

σε θέματα επιστήμης και τεχνολογίας

με διαδραστικό εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής.

SAM 0031Βασικοί ομιλητές ήταν οι κορυφαίοι της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, η   πολυβραβευμένη ομάδα μαθητών (ηλικίας από 10-16 ετών) από τα νησιά Φερόες. Οι μαθητές έχουν διακριθεί σε διαγωνισμούς σε τοπικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο στον σχεδιασμό και στο προγραμματισμό εκπαιδευτικών ρομπότ. (Οι ομιλητές διακρίνονται στο κέντρο της φωτογραφίας με τα άσπρα μπλουζάκια).

SAM 0007SAM 0012

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση και η εξοικείωση των μαθητών της Ε' τάξης με την επιστήμη και την τεχνολογία. Οι ομιλητές επιδίωξαν   να μεταφέρουν την εμπειρία τους από τα εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Ένα μεγάλο φάσμα πειραμάτων που καλύπτει πολλά γνωστικά αντικείμενα μπορεί να εκτελεστεί με τη βοήθεια των ρομποτικών κατασκευών, ενώ παράλληλα τα παιδιά μπορούν να μυηθούν στον προγραμματισμό.

Συγχαίρουμε τους διοργανωτές για αυτή τους την πρωτοβουλία, γιατί καταφέρανε και δώσανε στην μάθηση μια άλλη διάσταση.