Η ώρα του κώδικα

code-hour-final all

H ?Εβδομάδα Πληροφορικής: Ωρα Κώδικα? είναι μια εκπαιδευτική εβδομάδα για την Επιστήμη Η/Υ  & Πληροφορικής, όπου σε παγκόσμιο επίπεδο οργανώνονται σχετικές σχολικές εκδηλώσεις κατά το διάστημα 9-15 Δεκεμβρίου 2013. H δράση αυτή αποσκοπεί στο να παροτρύνει οποιονδήποτε να δει ότι μπορεί να αποκτήσει βασικές γνώσεις γύρω από την επιστήμη της πληροφορικής με το σύνθημα «όλοι μπορούν» και να αναπτύξουν ικανότητες δημιουργικότητας και καινοτομίας.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορούν οι μαθητές μας να επισκεφτούν τη σχετική σελίδα http://code.org/learn, όπου μπορούν να βρουν εκπαιδευτικό ενημερωτικό υλικό και πλήθος σχετικών εισαγωγικών δραστηριοτητών εξοικοίωσης με τον προγραμματισμό.

hoc1  hoc2