Όμορφη Θεσσαλονίκη

Μια μαγευτική βραδιά περίμενε όσους βρέθηκαν στο Κινηματοθέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου του Ευόσμου την Τετάρτη 5 Ιουλίου στις 7 το απόγευμα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν ετοιμάσει και παρουσίασαν υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους μια φαντασμαγορική μουσικο-θεατρική εκδήλωση για την Όμορφη Θεσσαλονίκη, με τίτλο "Θεσσαλονίκη είσαι μια στον κόσμο δεν είναι άλλη", στα πλαίσια του 18ου Φεστιβάλ Σχολικής Παιδείας του Δήμου  Κορδελιού-Ευόσμου. Ταξιδέψαμε στη Θεσσαλονίκη της Απελευθέρωσης, του Μεσοπολέμου, της Κατοχής, του σήμερα, στη Θεσσαλονίκη του Τσιτσάνη αλλά και του Παπάζογλου. Αχ, Θεσσαλονίκη, τα μαγικά σου βράδια νοσταλγώ!

Thumbnail image Thumbnail image Thumbnail image

Ας δούμε όμως και τους μαθητές σε δράση σε δύο πασίγνωστα τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη αφιερωμένα στην πόλη της Θεσσαλονίκης: