Αρχή Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Επίσκεψη σε Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Επίσκεψη σε Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

kyklof agogi 0 Οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν μαζί με τις δασκάλες τους την Παρασκευή 8 Μαρτίου τις εγκαταστάσεις του Πάρκου Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Πολίχνη, στα πλαίσια αντίστοιχου προγράμματος που υλοποιούν.
Εκεί οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από το προσωπικό του Πάρκου για τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν για να κυκλοφορούν με ασφάλεια ως πεζοί, επιβάτες ή οδηγοί οχημάτων, καθώς και για τη σημασία των σημάτων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. kyklof agogi 2
kyklof agogi 3 Στη συνέχεια για να εφαρμόσουν τις γνώσεις που έλαβαν, οδήγησαν εκπαιδευτικά οχήματα μέσα στο χώρο του πάρκου ακολουθώντας τα σήματα του ΚΟΚ και τις υποδείξεις του προσωπικού.
Επίσης, δραστηριοποίηθηκαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες όπως η κατασκευή των σημάτων του ΚΟΚ σε μορφή παζλ. kyklof agogi 1

kyklof agogi 4