Αρχή Δραστηριότητες Εκδρομές Επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου

Επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου

eisodos mouseiou

DSCN0447

Στις 2 Απριλίου 2012 οι μαθητές της ΣΤ' τάξης επισκεφτήκανε το Μουσείο Κινηματογράφου. Είχανε την ευκαιρία να ταξιδέψουν μέσα στο χρόνο και να ξετυλίξουν το κουβάρι των 120 χρόνων κινηματογράφου. Από το μακρύ παρελθόν και το βουβό κινηματογράφο, με κύριο αντιπρόσωπο τον Τσάρλι Τσάπλιν, περάσαμε στις ασπρόμαυρες ταινίες με ήχο, στις έγχρωμες ταινίες για να φτάσουμε στο παρόν με την εξελιγμένη τεχνολογία των 3D ταινιών.

thaumatoskopioΜέσα από θεατρικά δρώμενα οι μαθητές έζησαν την ανακάλυψη σημαντικών εργαλείων που βοήθησαν στην εξέλιξη της τεχνολογίας του κινηματογράφου, όπως είναι το θαυματοσκόπιο κ.α.

Σημαντικός σταθμός ο ελληνικός κινηματογράφος. Για πρώτη φορά μάθαμε ότι υπήρχαν και ελληνικές βουβές ταινίες με αξιόλογους ηθοποιούς. Γνωρίσαμε την "Αστέρω" και συζητήσαμε και για άλλες ταινίες που αν και τις έχουμε χιλιοματαδεί συνεχίζουν να μας δίνουν γέλιο με τις ατάκες και τις γκάφες των ηθοποιών. Ηθοποιοί όπως η Αλίκη Βουγιουκλάκη, ο Αλέκος Αλεξανδράκης, ο Χατζηχρήστος, η Βλαχοπούλου κ.ά. ζωντάνεψαν για άλλη μια φορά μπροστά μας.

Στο τέλος μιλήσαμε για τα επαγγέλματα του κινηματογράφου. Οι μαθητές είχαν την δυνατότηταsenario να βιώσουν το γύρισμα μιας σκηνής. Διάλεξαν την υπόθεση της σκηνής, έγραψαν το σενάριο και υποκριθήκανε τους ήρωες που φανταστήκανε. Το αποτέλεσμα αυτό το πήραν σε DVD και έτσι είχαν την ευκαιρία να το δουν στο σχολείο και να συνεχίσουν το ταξίδι τους στην τέχνη του κινηματογράφου.

Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία. Ευχαριστούμε τους ανθρώπους του μουσείου για την ξενάγησή τους.

veggos           actor         aliki