Η Παι_Δική μας ματιά

Το μαθητικό ιστολόγιο «Η παι-δική μας ματιά» (www.paidikimatia2014.blogspot.com) αποτελεί συνέπεια της διασχολικής ηλεκτρονικής επικοινωνίας και συνεργασίας των μαθητών και εκπαιδευτικών της Στ? τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου και του Δημοτικού Σχολείου Λαγυνών. Οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών αποφάσισαν να ετοιμάσουν ένα ηλεκτρονικό μηνιαίο περιοδικό. Οι μαθητές καθορίζαν την θεματολογία του ηλεκτρονικού τους περιοδικού επικοινωνώντας ηλεκτρονικά μια φορά του μήνα μέσω της πλατφόρμας του Skype, και εργαζόμενοι σε ομάδες των 2-3 μαθητών ετοίμαζαν το υλικό τους που μπορεί να ήταν σε μορφή κειμένου, ζωγραφιάς, φωτογραφίας ή ακόμα και σε χειρόγραφη μορφή που ψηφιοποιήθηκε για να αναρτηθεί στο ιστολόγιο. Διδακτικοί στόχοι της εργασίας ήταν η ηλεκτρονική επικοινωνία και η εξ αποστάσεως συνεργασία συνομηλίκων μαθητών που ζουν σε διαφορετικά γεωγραφικά περιβάλλοντα (αστική ? ημιαστική περιοχή), καθώς και η χρήση και εξοικείωση των μαθητών με εργαλεία Web 2.0, όπως είναι τα ιστολόγια και τα προγράμματα τηλεδιασκέψεων.

Η εργασία παρουσιάστηκε στην Κεντρική Σκηνή του 6ου Μαθητικού Συνέδριου Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, που πραγματοποίηθηκε το τριήμερο 8-9-10 Απριλίου 2014 στο Συνεδριακό Κέντρο του NOESIS.