Αρχή Σχολικό Έτος 2013-2014 Εργασίες 2013-14 Είσαι διαφορετικός, αλλά σε χρειάζομαι

Είσαι διαφορετικός, αλλά σε χρειάζομαι

Το παραμύθι «Είσαι διαφορετικός, αλλά σε χρειάζομαι» είναι ένα αποτέλεσμα της συνεργασίας των μαθητών του τμήματος Στ΄2 του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου και του Δημοτικού Σχολείου Λαγυνών κατά το σχολικό έτος 2013-2014. Οι μαθητές μετά από ένα καταιγισμό ιδεών μέσα στην τάξη, καταλήξανε το παραμύθι τους να πραγματεύεται την διαφορετικότητα του κάθε ατόμου, αλλά και το πόσο χρήσιμη είναι αυτή στον μικρόκοσμο του σχολείου από τη μια και στην κοινωνία γενικότερα από την άλλη. Στο εργαστήριο της Πληροφορικής έγινε η εικονογράφηση του παραμυθιού.
Οι μαθητές δανειστήκανε τους ήρωες τους από το ζωικό βασίλειο, θέλοντας με αυτό τον αλληγορικό τρόπο να περάσουν καλύτερα τα μηνύματα τους στους μικρούς μαθητές. Ο πρώτος ήρωας, η αλεπού, είναι γέννημα της φαντασίας των μαθητών του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου, ενώ ο γάιδαρος είναι γέννημα της φαντασίας των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Λαγυνών. Οι μαθητές πλάθουν ιστορίες με τους ήρωες τους, τις δένουν μεταξύ τους, βρίσκουν κοινά σημεία και καταλήγουν με ένα συμπέρασμα.