Αρχή Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Χριστουγεννιάτικες Μελωδίες & Μυρωδιές

"Χριστουγεννιάτικες

Μελωδίες & Μυρωδιές"

xristoyg 12 1

Με ιδιαίτερη επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή μαθητών και γονέων πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του σχολείου μας την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.  Μια πανδαισία χριστουγεννιάτικων μελωδιών και μυρωδιών πλημμύρισε το χώρο του σχολείου. Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου με ιδιαίτερη καλλιτεχνική κλίση απέδωσαν περίφημα ορχηστρικά κομμάτια στο πνεύμα των ημερών, ενώ η χορωδία των μαθητών της Στ' τάξης τραγούδησε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα από όλες τις περιοχές της Ελλάδας και όχι μόνο!

xristoyg 12 2 Επιπλέον, ένας πλούσιος μπουφές με εορταστικά γευστικότατα εδέσματα περίμενε τους γονείς και μαθητές που παραβρέθηκαν στην εορτή, σε οργάνωση του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ:

Ακολουθούν μερικά ακόμα μουσικά αποσπάσματα από τα ορχηστρικά κομμάτια της εκδήλωσης:

• Απόσπασμα από τον "Ύμνο στη Χαρά" του Beethoven

• Απόσπασμα από "Badinerie from Orchestra Suite" του J.S. Bach (σόλο βιολί)

xristoyg 12 4

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2013!!!